Thassos 2008

 
 

Thasos, Thassos, Tasos, używane również polskie Tazos (gr. Θάσος) - wyspa na północy Morza Egejskiego, w odległości 8 km od Tracji. Z powierzchnią 390 km² jest dziewiątą co do wielkości wyspą Grecji. Najwyższy jej szczyt to góra Ipsarion o wysokości 1204 m n.p.m. Wokół głównej wyspy położne są trzy wysepki: Thasopoulo na północy, Kynira na wschodzie i Panaghia na południu. Całkowita liczba mieszkańców wynosi około 16000 (rok 2005). Główne miasto nazywa się tak jak wyspa, które bywa również nazywane Limenas, wcześniej głównym ośrodkiem był Theologos leżący w centrum wyspy.
Aby powiększyć mapę wyspy kliknij na obrazek

 
  Mapa Thassos - aby powiększyć kliknij na obrazek  
 

Wakacje na greckiej wyspie Thassos spędziliśmy na przełomie maja i czerwca 2008r. Na wyspie nie ma na lotniska, więc dostać się na nią można tylko drogą morską. Promy wypływają z dwóch miast Kavala oraz Keramoti. Nam podróż promem z Keramoti do stolicy wyspy Limenas zajęła ok. 45 minut, a kosztowała 15 Euro od osoby w obie strony.

 
   
 

Na wyspie mieszkaliśmy w apartamentach Alex Dim w miejscowości Skala Potamias, która położona jest 20 kilometrów od stolicy wyspy, na jej wschodnim wybrzeżu. Atrakcją tego miejsca jest położenie nad długą, szeroką i piaszczystą plażą, która ciągnie się przez kilka kilometrów aż do miejscowości Chrissi Amoudia. Na miejscu są sklepy, restauracje, tawerny, a w centrum mieści się kilka wypożyczalni samochodów. Oprócz tego Skala Potamias posiada regularne połączenie autobusowe ze stolicą wyspy. Dodatkowo przejeżdżają przez nią dwa razy w ciągu dnia autobusy pokonujące trasę dookoła wyspy.

 
   
 

Pierwsza nasza wycieczka to wyprawa do miasteczka Potamias. Można tam dotrzeć autobusem jadącym do stolicy wyspy, ale przyjemniej jest to zrobić na własnych nogach, tym bardziej, że trasa do pokonania to tylko 3 - 4 kilometry w jedną stronę. W Potamias rozpoczyna się szlak, którym można wejść na najwyższy szczyt wyspy Ipsarion oraz mieści się Muzeum Polignotosa Vagisa - popularnego, a urodzonego na Thassos rzeźbiarza.

 
   
 

Kolejnym miasteczkiem, które odwiedziliśmy była Panagia. Podjechaliśmy tam autobusem jadącym w kierunku stolicy wyspy, a wróciliśmy pieszo podziwiając przy okazji piękne widoki na zatokę Skala Potamias oraz mijając odwiedzone już przez nas wcześniej miasteczko Potamias. Odległość do pokonania to ok. 9 kilometrów, ale na prawdę warto bo droga prowadzi cały czas z góry, a jest co podziwiać.

 
   
 

Nasza trzecia wycieczka to podróż autobusem do stolicy wyspy - miasta Limenas. Zaraz po przyjeździe skierowaliśmy się w stronę starego portu, z którego prowadzi dobrze oznaczony szlak archeologiczny. Najpierw dociera się do ruin starożytnego teatru, a pareset metrów w górę znajdują się pozostałości po akropolu. Idąc jeszcze trochę dalej dojdziemy do ruin świątyni Ateny.

 
   
 

Żeby objechać Thassos dookoła wystarczy pokonać trasę 104 kilometrów. Jak już wspomniałem można to zrobić np. autobusem, który kursuje dwa razy dziennie, a koszt takiego przejazdu to ok. 10 Euro. Niestety jest to tylko sam objazd i nie będziecie mieli możliwości zatrzymać się gdziekolwiek na dłużej. Innym rozwiązaniem jest zorganizowana wycieczka (35 Euro od osoby), której jednak nie polecamy, chociażby dlatego, że połowa jej czasu poświęcona jest na opalanie. Najlepszym rozwiązaniem, które my zdecydowanie preferujemy jest wypożyczenie auta. W ciągu trzech dni samochodem Kia Picanto pokonaliśmy prawie 400 kilometrów, a kosztowało nas to tylko 80 Euro (55 za wypożyczenie i 25 za paliwo). Po wypożyczeniu auta na rozgrzewkę udaliśmy się wzdłuż zatoki Skala Potamias do miejscowości Chrissi Amoudia. Stamtąd skierowaliśmy się na południe wyspy. Minęliśmy po drodze min. zatokę Kinyra oraz miejscowość Aliki i w końcu dotarliśmy do położonego na wysokim klifie żeńskiego Klasztoru Archangelos, w którym przechowuje się zatopiony w bursztynie fragment gwóździa, którym jak głosi tutejsza legenda, ukrzyżowany został Chrystus.

 
   
 

Z Monastyru Archangelos kierowaliśmy się dalej na południe, aż w końcu dotarliśmy do miasta Potos. Mogliśmy jechać dalej wzdłuż wybrzeża, ale skręciliśmy w prawo i po przejechaniu 10 kilometrów w głąb lądu dotarliśmy do bardzo fajnego miasteczka Theologos, które w przeszłości było stolicą wyspy.

 
   
 

Wracając z Theologos ponownie dotarliśmy do Potos i skierowaliśmy się w drogę powrotną do Skala Potamias. Po drodze dosyć często zatrzymywaliśmy się aby zobaczyć kilka ładnych plaż i zatoczek. Mogliśmy też zobaczyć klasztor Archangelos z drugiej strony co zrobiło na nas wielkie wrażenie.

 
   
 

Następnego dnia skierowaliśmy się na północ. Mięliśmy odwiedzane już przez nas wcześniej miejscowości Potamias, Panagia, Limenas i od miasta Glyfada zaczęliśmy odwiedzać kolejne miejscowości położone wokół wyspy czyli Pachis, Skala Rachoniou, Prinos, Skala Kallirachis, Tripiti, Pefkari oraz Limenaria. Ponownie znaleźliśmy się w Potos, a stamtąd skierowaliśmy do miejscowości Aliki wzdłuż, której przejeżdżaliśmy już dwa razy.

 
   
 

Miejscowość Aliki to chyba najpiękniejsze miejsce na wyspie, jakie dane nam było zobaczyć. W czasie spaceru po półwyspie można zobaczyć miejsca, w których wydobywano marmur już od 7 wieku przed naszą erą, a po zakończeniu wydobycia zbudowano grecką świątynię. Po pełnym wrażeń spacerze odpoczęliśmy w jednej z restauracji nad brzegiem morza, a następnie wróciliśmy do nas czyli do Skala Potamias.

 
   
 

Wybraliśmy się również po raz kolejny do stolicy wyspy Limenas, tym razem aby odwiedzić Muzeum Archeologiczne i całkiem fajnie zachowaną starożytną agorę.

 
   
 

Jak to zawsze bywa nadszedł czas powrotu do domu. Przeżyliśmy na wyspie Thassos tyle miłych chwil, że strasznie smutno bylo nam ją opuszczać. Chętnie tam kiedyś jeszcze wrócimy, a tymczasem gorąco Was zachęcamy do jej odwiedzenia!

 
   
  Dodaj komentarz  
     
 

Powrót do Kuchnia Ireny i Andrzeja